Όταν ζούσα στο χωριό μου, μου άρεσε πολύ να διαβάζω. Όταν ήρθα στη νέα χώρα, τα άτομα γύρω μου μου πρότειναν να πάω σχολείο και να παρακολουθήσω μαθήματα εκμάθησης της γλώσσας, κάτι που ήταν πολύ σημαντικό για μένα στην αρχή. Τα μαθήματα του σχολείου, οι συμμαθητές μου, οι δάσκαλοι, καθώς και ο τρόπος εκπαίδευσης ήταν διαφορετικά από αυτά που είχα συνηθίσει στη χώρα μου. Παρά τις γλωσσικές δυσκολίες που αντιμετώπισα, εξήγησα όσα ήδη είχα μάθει στους νέους δασκάλους μου και στα άτομα που με στήριζαν, γεγονός που με βοήθησε στον τρόπο εκμάθησης στη νέα χώρα. Επίσης, ήταν πολύ σημαντικό να παίρνω τα πιστοποιητικά για κάθε μάθημα ή σχολικό έτος που συμπλήρωνα, επειδή συνήθως χρειάζονται σε μελλοντικές ευκαιρίες εκπαίδευσης, όπως για την παρακολούθηση μαθημάτων στο πανεπιστήμιο ή σε συνεντεύξεις για εργασία.

 

Εξήγησε τις προηγούμενες εμπειρίες σου και τον τρόπο εκπαίδευσης που είχες συνηθίσει στους νέους δασκάλους σου και τα άτομα που σε στηρίζουν στη χώρα φιλοξενίας και μίλησέ τους για τους εκπαιδευτικούς στόχους που έχεις.