Αποφάσισα να φύγω γιατί τα χρήματα που έβγαζαν οι γονείς μου δεν έφταναν για όλους μας και ήθελα να τους βοηθήσω όσο μπορούσα. Ξέρω κάποια άτομα που αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν το χωριό τους λόγω βίαιων συγκρούσεων. Έτσι, φύγαμε λόγω ανάγκης και με συγκεκριμένους στόχους να πετύχουμε στον νέο τόπο. Ωστόσο, όταν έφτασα συνειδητοποίησα ότι τα πράγματα δεν ήταν τόσο εύκολα στη νέα χώρα και μου πήρε λίγο καιρό για να προσαρμοστώ. Αλλά μετά από ένα διάστημα, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα. Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μου, από την αναχώρησή μου μέχρι την άφιξή μου στη νέα χώρα, γνώρισα καλούς και κακούς ανθρώπους και έπρεπε να επιβιώσω από πολλές επικίνδυνες καταστάσεις. Κάποιοι φίλοι αναγκάστηκαν να κάνουν πράγματα που δεν ήθελαν να κάνουν. Όταν είδα πόσα άσχημα πράγματα μπορούν να συμβούν, προσπάθησα να καταλάβω πώς θα μπορούσα να αντιμετωπίσω τις δυσκολίες, να αρπάξω κάθε ευκαιρία και να βρω λύσεις που να εμπεριέχουν τον μικρότερο κίνδυνο για εμένα.

 

Σκέψου και αναλογίσου προσεχτικά κάθε απόφαση, καθώς μπορεί να εκτεθείς σε κινδύνους ή να καταλήξεις να εξαρτιέσαι από άλλους.