Η απόφασή μου να φύγω ήταν μια απόφαση που συζητήθηκε με την οικογένειά μου και λήφθηκε από κοινού. Κάποιοι φίλοι μου πήραν από μόνοι τους την απόφαση και έφυγαν. Όταν έφτασα, προσπάθησα να επικοινωνήσω με την οικογένειά μου, επειδή ήθελα να τους πω για την κατάσταση που επικρατούσε στον νέο τόπο, να μοιραστώ μαζί τους τα σχέδιά μου και να συζητήσουμε για τις μελλοντικές αποφάσεις μου. Επίσης, μοιράστηκα τα σχέδιά μου με άτομα που εμπιστευόμουνα στον νέο τόπο και ειδικά με όσους εμπλέκονταν σε αποφάσεις σχετικά με την κατάσταση και τα σχέδιά μου, όπως ένας πολύ ευγενικός κοινωνικός λειτουργός του κέντρου φιλοξενίας όπου μένω. Οι φίλοι μου που δεν μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους με την οικογένειά τους, βρήκαν άτομα που μπορούσαν να συζητήσουν κάποια πράγματα για να πάρουν την καλύτερη δυνατή απόφαση. Το πιο πιθανόν είναι ότι όλοι μας θα λάβουμε πολλές αποφάσεις στο μέλλον. Συζητώντας με άλλους τις αποφάσεις που πρόκειται να πάρεις, μπορείς να ακούσεις διαφορετικές απόψεις και να λάβεις καλές αποφάσεις.

 

Αποφάσισε αφού πρώτα έχεις συζητήσει όλες τις παραμέτρους της απόφασής σου με άτομα που εμπιστεύεσαι στην πατρίδα σου.