Όταν έφτασα, χρειαζόμουνα άμεσα χρήματα και γι’ αυτό άρχισα να ψάχνω για δουλειά. Συνειδητοποίησα ότι δεν ήταν εύκολο να βρω μία. Γρήγορα γνώρισα κάποιους ανθρώπους που μου πρόσφεραν μικροδουλειές χωρίς όμως να πουν λεπτομέρειες ή να μου εξηγήσουν τις συνθήκες εργασίας. Ακόμα και εάν κάποιες φορές φαινόταν σαν μια καλή ευκαιρία να κερδίσω χρήματα, δεν είχα πειστεί ότι μπορώ να τους εμπιστευτώ. Ορισμένες φορές ζητούσα τη γνώμη και τη συμβουλή του κοινωνικού λειτουργού και αυτό με βοήθησε να αναγνωρίζω τις αξιόπιστες από τις αναξιόπιστες προσφορές εργασίας. Πράγματι έχω φίλους που δέχτηκαν κάποιες προτάσεις που τελικά αποδείχτηκαν επικίνδυνες, καθώς τους εκμεταλλεύονταν.

 

Να σκέφτεσαι προσεχτικά τυχόν προτάσεις για εργασία ή οικονομικές προτάσεις που προέρχονται από άτομα που δεν γνωρίζεις. Προσπάθησε να μάθεις τις συνθήκες εργασίας και να αξιολογήσεις τους κινδύνους και τα οφέλη, ώστε να αποφύγεις καταστάσεις εκμετάλλευσης ή παράνομες καταστάσεις.

Το πραγματικό ταξίδι ήταν πολύ διαφορετικό από αυτό που είχα στο μυαλό μου: οι συνθήκες ήταν αποθαρρυντικές. Φοβήθηκα αρκετές φορές, επειδή πίστευα ότι δεν έλεγχα εγώ το μέλλον μου και δεν υπήρχε εναλλακτική. Οι καταστάσεις που δεν μπορούσα να ελέγξω ήταν αυτές που φοβήθηκα περισσότερο και αυτό με έκανε να νιώθω ευάλωτος, επειδή άγνωστοι άνθρωποι μπορούσαν να εκμεταλλευτούν την κατάστασή μου. Σε τέτοιες στιγμές, που δεν είχα τη δυνατότητα ελέγχου ή επιλογής, προσπαθούσα να διατηρήσω την ψυχραιμία μου και τον αυτοέλεγχο, ακόμα και σε πολύ δύσκολες καταστάσεις. Η θετική σκέψη και οι συμβουλές που μου είχαν δώσει οι γονείς και οι φίλοι μου, όταν έφυγα, με βοήθησαν να ανακτήσω την εσωτερική μου δύναμη. Έμαθα ότι είναι πολύ σημαντικό να συγκεντρώνεσαι σε αυτά που μπορείς να ελέγχεις στη ζωή σου.

 

Είναι πολύ σημαντικό να έχεις αυτοπεποίθηση και πίστη για το μέλλον σου, ακόμα και σε καταστάσεις που νιώθεις ότι δεν έχεις τον έλεγχο των όσων σου συμβαίνουν.

Gostava muito de estudar quando vivia na minha aldeia. Quando cheguei ao novo país, as pessoas à minha volta propuseram-me ir à escola e estudar para também conseguir aprender a língua, o que foi muito importante para mim no início. Mas tudo era diferente da escola que conheci: colegas, professores professoras, disciplinas e até a maneira de aprender. Apesar das dificuldades com a nova língua expliquei aos meus novos professores, e às pessoas que me estavam a apoiar, o que já tinha aprendido. Isto fez com que me ficassem a conhecer melhor. Também foi importante pedir os certificados escolares que já tinha obtido porque habitualmente são necessários para a continuação dos estudos (como ir para a universidade) ou até para entrevistas de trabalho.

Explica a tua experiência escolar anterior aos novos professores e às pessoas que te estão a apoiar no novo país. Fala com essas pessoas sobre os teus interesses e objetivos escolares.

Αποφάσισα να φύγω γιατί τα χρήματα που έβγαζαν οι γονείς μου δεν έφταναν για όλους μας και ήθελα να τους βοηθήσω όσο μπορούσα. Ξέρω κάποια άτομα που αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν το χωριό τους λόγω βίαιων συγκρούσεων. Έτσι, φύγαμε λόγω ανάγκης και με συγκεκριμένους στόχους να πετύχουμε στον νέο τόπο. Ωστόσο, όταν έφτασα συνειδητοποίησα ότι τα πράγματα δεν ήταν τόσο εύκολα στη νέα χώρα και μου πήρε λίγο καιρό για να προσαρμοστώ. Αλλά μετά από ένα διάστημα, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα. Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μου, από την αναχώρησή μου μέχρι την άφιξή μου στη νέα χώρα, γνώρισα καλούς και κακούς ανθρώπους και έπρεπε να επιβιώσω από πολλές επικίνδυνες καταστάσεις. Κάποιοι φίλοι αναγκάστηκαν να κάνουν πράγματα που δεν ήθελαν να κάνουν. Όταν είδα πόσα άσχημα πράγματα μπορούν να συμβούν, προσπάθησα να καταλάβω πώς θα μπορούσα να αντιμετωπίσω τις δυσκολίες, να αρπάξω κάθε ευκαιρία και να βρω λύσεις που να εμπεριέχουν τον μικρότερο κίνδυνο για εμένα.

 

Σκέψου και αναλογίσου προσεχτικά κάθε απόφαση, καθώς μπορεί να εκτεθείς σε κινδύνους ή να καταλήξεις να εξαρτιέσαι από άλλους.

Em casa tinha pontos de referência que conhecia bem: sabia para onde ir, o que fazer e conhecia muitas pessoas. Isto dava-me uma sensação de segurança e de pertença. Quando parti, perdi essa sensação. Por vezes, tinha a impressão de ter menos controlo sobre a minha situação. Sentia-me um bocado perdido porque no início todos os sítios e todas as pessoas eram novos para mim. Pouco a pouco fui ganhando confiança e voltei a orientar-me: familiarizei-me com os sítios, com as pessoas à minha volta, com os hábitos e com as regras neste novo local, o que me fez sentir mais seguro. Isso ajudou-me a orientar na construção da minha vida neste novo sítio.

Passa um tempo a conhecer o novo local onde estás e as pessoas com quem te relacionas. Procura novos pontos de orientação