Ακόμα και εάν μετά από μικρό χρονικό διάστημα από την άφιξή μου, ένιωσα έτοιμος να εργαστώ επειδή είχα μάθει τη γλώσσα και είχα εξοικειωθεί με το νέο περιβάλλον, αντιμετώπισα προβλήματα με την γραφειοκρατία και το γεγονός ότι ήμουν ανήλικος. Στη νέα χώρα όπου έφτασα απαγορεύεται δια νόμου τα παιδιά να εργάζονται και τα περισσότερα πηγαίνουν σχολείο μέχρι τα 18. Ωστόσο, φρόντισα να μην χάσω χρόνο κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου και ασχολούμουν με δραστηριότητες που θα αποτελούσαν εφόδια για το μέλλον μου, συμπεριλαμβανομένων των εκπαιδευτικών μαθημάτων. Έχω δει πολλά νέα παιδιά που ήταν πολύ αγχωμένα αυτές τις περιόδους αναμονής, έπρεπε να στείλουν χρήματα στην πατρίδα τους και το χαρτζιλίκι που λάμβαναν δεν επαρκούσε. Αυτή η αβεβαιότητα τους αποθάρρυνε. Γι’ αυτό είναι πολύ σημαντικό να απασχολείσαι με πράγματα που θα σε βοηθήσουν να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής σου.

 

Εκμεταλλεύσου τις περιόδους αναμονής και απασχολήσου με δραστηριότητες που θα σου προσφέρουν εφόδια για το παρόν και το μέλλον σου.